Anketa septembar 2022
U odnosu na prošlu godinu, podrška smrtnoj kazni je blago opala, za 2%, dok je za isto toliko porastao broj onih koji su protiv nje. Procenat neodlučnih je isti kao i prošle godine (18%). Rezultati ovogodišnjeg istraživanja:
Ako se izuzmu neodlučni, čak 67% ispitanika je za smrtnu kaznu, a 33% protiv nje:

Trend porasta podrške smrtnoj kazni izgleda kao da je na trenutak zaustavljen, što se događalo već nekoliko puta otkako se za smrtnu kaznu izjašnjava više od 50% ispitanika, tj. od 2013. godine:

Nema skoro nikakve razlike u stavu prema smrtnoj kazni između muškaraca i žena; žene su nešto češće (1%) za smrtnu kaznu:

Kao i skoro uvek, mlađi ispitanici su u većem procentu protiv smrtne kazne, ali je ove godine ta razlika vrlo mala (35 prema 33%):

Kao i uvek u proteklih deset godina, glasači stranaka na vlasti (SNS i SPS) u velikom broju (preko 70%) podržavaju smrtnu kaznu. Isto važi za glasače opozicionih stranaka sa desnice koje su ove godine ušle u parlament, s tim što su glasači Zavetnika čak u 91% slučajeva za smrtnu kaznu. Glasači opozicionih stranaka sa levice su mnogo češće protiv smrtne kazne: Ujedinjeni za pobedu Srbije 53% a Moramo čak 73%. Većinski su protiv smrtne kazne (51%) i glasači onih stranaka koje su učestvovale u izborima ali nisu ušle u parlament.
Kao i oblično, gradsko stanovništvo je češće protiv smrtne kazne (37%) nego seosko (26%):

Smrtna kazna uživa najveću podršku u Centralnoj Srbiji (71%) i Vojvodini (70%), a najmanju u Beogradu (55%):

Kao i obično, otpor prema smrtnoj kazni raste naporedo s nivoom obrazovanja. Ispitanici s nižim stepenom obrazovanja češće podržavaju smrtnu kaznu, a oni sa višim joj se češće protive:

Anketu (omnibus) je sproveo Ipsos Strategic Marketing na nacionalnom reprezentativnom uzorku (dvoetapni reprezentativni stratifikovani uzorak telefonska anketa) od 16. do 18. septembra 2022. Broj ispitanika u realizovanom uzorku bio je 1008. Integralni izveataj o istra~ivanju nalazi se ovde.